چگونه ترک های دردناک لب را درمان کنیم؟

Hossein Ghahramani's picture
گردآوری و ترجمه
حسین قهرمانی

خشکی، ترک خوردگی، پوسته پوسته شدن و دردناک شدن لب ها در آب و هوای سرد و خشک بسیار رایج است. ترک خوردگی مزمن لب ها ممکن است با یک بیماری جدی دیگر مرتبط باشد اما ترک لب ها معمولا با درمان های خانگی قابل درمان هستند. گام های این نوشتار را دنبال کنید تا دوباره لب هایی نرم، سالم و خندان داشته باشید.

بخش اول: درمان های خانگی
1
مایعات بیشتری بنوشید.

نوشیدن 8 تا 10 لیوان آب در روز ایدهآل است. هنگامی که بدن با کم آبی مواجه باشد اولین نشانه های آن در لب ها ظاهر می شوند.

 • نوشیدن این مقدار آب می بایست به صورت پیوسته در تمام طول روز انجام شود و نه به یک بارهو به صورت مقطعی. بهبود وضعیت لب های آنی نخواهد بود.
 • برای آگاهی بیشتر در صورت تمایل این مقاله را بخوانید: چگونه آب بیشتری در روز بنوشیم؟
2
لب ها را نجوید و زبان نزنید.

هنگامی که لب ها خشک و پوسته پوسته می شوند، از این وسوسه که به صورت مداوم آن ها بلیسید یا بجوید، پرهیز کنید. این دو عادت در واقع وضعیت را بد تر می کنند. زبان زدن لب ها ممکن است موقتا شرایط را بهبود دهد، اما هنگامی که بزاق تبخیر شود، دوباره لب ها را خشک می کند. جویدن لب ها و کندن پوسته ها نیز می تواند منجر به خونریزی، عفونت یا تبخال شود.

 • اگر برای زبان زدن یا جویدن لب ها احساس ناگزیری می کنید، به جای آن بلافاصله از پماد یا نرم کننده ی لب استفاده کنید.
 • پس از شستشوی لب ها یا نوشیدن آب از پماد یا نرم کننده ی لب استفاده کنید.
3
لایه برداری لب ها را به شیوه ی صحیح انجام دهید.

پیش از استفاده از هرگونه پماد، با یک شیوه ی لایه برداری صحیح، پوست های مرده را از سطح لب پاک کنید. این موضوع باعث نمایان شدن پوست تازه می شود و به آغاز روند بهبود لب ها کمک می کند. لب هایتان را خیلی سخت و خشن نمالید زیرا باعث بدتر شدن وضعیت می شود. با ملایمت آنها را ماساژ دهید. می توانید برای لایه برداری لب ها از همان موادی استفاده کنید که برای لایه برداری دیگر نقاط بدن استفاده می کنید. یکی از موارد زیر را امتحان کنید:

 • از یک لایه بردار بر پایه ی نمک یا شکر استفاده کنید. می توانید با اضافه کردن مقداری شکر به روغن زیتون به عنوان یک لایه بردار استفاده کنید. لایه بردار را به لب ها بزنید و به صورت دایره وار با ملایمت ماساژ دهید تا پوست مرده جدا شود. در لب ها می بایست احساس نرمی و تازگی کنید.
 • از یک برس لایه بردار استفاده کنید. در دسترس ترین برس می تواند مسواک معمولی باشد فقط از تمیز بودن آن مطمئن شوید. هر برس کوچک نرم دیگری نیز برای این منظور قابل استفاده است. با حرکت دایره وار روی لب ها بمالید تا لایه ی پوست مرده پاک شود.
 • از لایه بردار های صابونی استفاده نکنید. لایه بردار های دانه دار یا دیگر لایه بردارهای صابونی لب ها را بیش از پیش خشک می کنند.
4
به لب ها پماد بزنید.

در مورد استفاده از پماد های بدون نیاز به نسخه یا نرم کننده های لب (مانند برق لب) برای درمان ترک لب ها دقت به خرج دهید. بسیاری دارای مواد تشکیل دهنده ای مانند کامفور یا چربی های معدنی (ژل پترولیوم با نام تجاری وازلین) هستند که به صورت موقت احساس خوبی به لب ها می دهند اما درواقع لب ها را بیشتر خشک می کنند و شما را وادار به استفاده دوباره و دوباره می کنند.

 • از نرم کننده های لبی استفاده کنید که تنها حاوی موم زنبور عسل (beeswax)، کَره ی شیا (shea butter)، کره ی نارگیل (coconut butter)، روغن بادام (almond oil) یا مرطوب کننده های طبیعی باشد و نه هیچ ماده ی دیگری. از خرید نرم کننده ی لب با لیست بلند بالایی از مواد تشکیل دهنده که قابل تلفظ نیز نیستند پرهیز کنید.
 • پماد های حاوی ویتامین E و پماد هایی بر پایه ی گلیسیرین حاوی دیگر مواد طبیعی نیز می تواند سودمند باشد.
 • از رژ لب یا محصولات مشابه برای مرطوب کردن لب ها استفاده نکنید. رژ لب می تواند خشک کننده باشد در حالی که شما در لایه ی زیرین یک پماد محافظ نیاز دارید.
5
استفاده از روغن.

برای یک درمان "فوق - مرطوب کننده"  لب ها، مقداری روغن روی لب ها بمالید. روغن می تواند در حالی که لب ها را مرطوب می کند و تسکین می دهد، همچنین از آسیب بیشتر به آنها جلوگیری کند. از مرطوب کننده های طبیعی که از دانه های روغنی ساخته شده اند استفاده کنید. برای نمونه:

 • روغن نارگیل
 • روغن بادام
 • روغن زیتون
 • روغن جوجوبا
 • کره ی شیا یا کاکائو
 • روغن گل رز(Rosehip)
6
تسکین لب ها در صورت دردناک شدن.

اگر ترک روی لب ها آنقدر عمیق است که هنگام لبخند زدن احساس درد می کنید از یک درمان خانگی برای بهبود آن استفاده کنید. چندین توصیه:

 • قرار دادن و مالش برش های خیار بر روی لب ها برای 10 دقیقه در روز.
 • مالش ژل "آلوئه ورا" یر روی لب ها می تواند تسکین دهنده باشد.
 • مالش مقداری عسل بر روی لبها آنها را مرطوب می کند و احساس بهتری به لب ها می دهد.
7
در استفاده از محصولات تجاری سلامت پوست زیاده روی نکنید.

این مواد شامل مواد آرایشی و نرم کننده های لب با اسانس می شوند که می توانند باعث خشک شدن پوست شوند.

8
خمیردندان های بدون فلوراید را امتحان کنید.

بعضی افراد به فلوراید حساسیت دارند که نه تنها بر روی لبها تاثیر می گذارد بلکه باعث دیگرالتهاب ها در دهان می شود. خمیر دندان خود را عوض کنید و ببینید چه تغییری در وضعیت مشاهده می شود.
 

9
از یک مرطوب کننده هوا در محیط خانه و کار استفاده کنید.

گرم کردن فضای داخلی در هنگام سرما باعث می شود که هوا خشک شود. سعی کنید با نصب یک مرطوب کننده ی هوا، رطوبت هوا را افزایش و در نهایت به بالا رفتن رطوبت لب ها کمک کنید.
 

بخش دوم:درمان دیگر دلایل مرتبط با ترک لب ها
1
توجه به رژیم غذایی.

میزان ویتامین های مصرفی را با یک رژیم غذایی سالم افزایش دهید یا قرص های ویتامین مصرف کنید.

 • از خوردن غذا های نمکی که تمایل شما را به لیسیدن لب ها افزایش می دهند، پرهیز کنید.
2
سعی کنید با دهان باز نخوابید و از طریق دهان نفس نکشید.

اگر در صبح هنگام پس از بیدار شدن از خواب، لب ها خشک و ترک خورده شده اند، ممکن است به این دلیل باشد که دهان شما هنگام خواب باز یوده است. جریان هوای ورودی و خروجی از دهان در تمام طول شب می تواند باعث خشکی لب ها شود. ببینید که با تغییر وضعیت بدنی هنگام خواب آیا بهبودی ایجاد خواهد شد.

 • لب های خشک و پوسته شده همچنین می تواند علتش تنفس از طریق دهان به دلیل گرفتگی مجرای بینی باشد. با تمیز کردن مجرای بینی سعی کنید تا جای ممکن از طریق بینی تنفس کنید.
 • استفاده از محافظ دهان، نگهدارنده ی ارتودنسی یا موارد مشابه که باعث می شوند دهان باز بماند نیز یکی از دلایل هستند.
 • اگر نمی توانید هنگام خواب از باز نگه داشتن دهان پرهیز کنید، پیش از خواب یک پماد خوب به لب ها بزنید.
3
در شرایط آب و هوایی خشک از لب های خود مراقبت کنید.

نگهداشت لب ها بدون محافظ در آب و هوایی با باد شدید می تواند باعث آسیب شود. وقت گذراندن در هوای بسیار خشک می تواند باعث خشکی و ترک برداشتن لب ها شود. اگر خشکی لب ها به دلیل شرایط آب و هوایی باشد، می بایست هنگام بیرون رفتن از لب ها بیشتر مراقبت کنید.
 

4
آسیب دیدگی حاصل از آفتاب را درمان کنید.

لب ها نیز به مانند پوست در معرض تابش نور خورشید آسیب می بینند. بله، لب ها نیز دچار آفتاب سوختگی می شوند. هنگام بیرون رفتن در زیر آفتاب شدید از نرم کننده های لب حاوی ضد آفتاب با SPF حداقل 15 استفاده کنید. برای درمان و بهبود سریعتر آفتاب سوختگی لب ها به آنها آلوئه ورا بزنید.
 

5
ریشه ی مشکل را در سیگار کشیدن و جویدنی ها ردیابی کنید.

هرچیزی که به طور مداوم با لب ها در تماس است می تواند ریشه ی مشکل باشد. مواد شیمیایی موجود در سیگار، آدامس و تنقلات فراوری شده، می توانند باعث خشکی و ترک خوردگی لب ها شوند.
 

6
تشخیص اینکه شاید کمبود ویتامین موجب این مشکل شده باشد.

بعضی از ویتامین ها برای حفظ سلامت پوست و لب ها ضروری هستند. این ویتامین ها شامل ویتامین A، B، C، B2 و E می شوند. مطمئن شوید که رژیم غذایی شما به میزان بیشتری حاوی مواد غذایی دارای ویتامین های فوق باشد تا از ترک خوردگی لب ها جلوگیری شود.
 

7
ممکن است به یک محصول آرایشی بهداشتی حساسیت یا آلرژی داشته باشید.

بسیاری از موارد خشکی و ترک خوردگی روی سطح لب ها به دلیل واکنش منفی به مواد تشکیل دهنده ی محصولات آرایشی و بهداشتی است. استفاده ی بیش از حد بعضی محصولات می تواند باعث تشدید شرایطی شود که قرار بوده با آنها بهبود پیدا کند.

 • برای نمونه، سدیم لوریل سولفات موجود در بعضی خمیر دندان ها می تواند باعث تشدید التهاب یا ضخم های دهان و پوسته شدن لب ها  شود. از خمیر دندان هایی استفاده کنید که حاوی سدیم لوریل سولفات نباشند.
8
عوارض جانبی دارو های مصرفی را بررسی کنید.

مصرف بعضی از داروها می تواند با عوارض جانبی مانند خشکی و ترک خوردگی لب ها همراه باشد. اگر وضعیت پیش آمده برای شما با مصرف یک داروی بخصوص همزمان شده است، در این مورد با پزشک خود گفتگو کنید.
 

9
دیگر بیماری های مرتبط را در نظر داشته باشید.

اگر هیچ یک از دلایل فوق به نظر نمی رسد که علت خشکی و دردناک شدن لب ها باشد، بروز این مشکل می تواند علائم یک بیماری بسیار جدی تر باشد. اگر گمان می کنید که دردناک شدن لب ها می تواند از یک ناراحتی غیر مرتبط دیگر ناشی شده باشد، با یک پزشک مشورت کنید. بعضی بیماری های محتمل:

 • دیابت. اگر از دیابت رنج می برید یا سابقه این بیماری در خانواده وجود دارد، دلیل دردناک شدن لب ها می تواند این موضوع باشد.
 • بیماری کاوازاکی. یک اختلال خونی جدی اما نادر که باعث خشک شدن مزمن لب ها می شود.
 • سندرم‌ شوگرِن‌. نوعی بیماری خودایمنی که می تواند به مجرای اشک و غده های مشابه آسیب برساند همچنین می تواند موجب ترک خوردگی جدی لب ها شود.
 • کم خونی ماکروسیتیک. یک بیماری خونی که در آن متوسط سایز سلول های خونی افزایش می یابد و به سطح خطرناکی می رسد.
 • بیماری های آمیزشی یا STD. بیماری های آمیزشی شامل HIV و دیگر بیماری ها می توانند یکی از دلایل ترک خوردگی مزمن لب ها باشند.
نکته ها: 
 • در شرایط بد آب و هوایی کمتر بیرون بروید و در کنار پنجره ای که به بیرون باز باشد نخوابید.

 • بعد از اینکه به لب ها پماد یا نرم کننده زدید، لب ها را برای پخش کردن پماد بر روی سطح لب به هم نمالید و تنها از انگشت با ملایمت برای این منظور استفاده کنید.

 • در صورت دردناک شدن لب ها، هرگز آن ها را نسایید یا از برس سفت استفاده نکنید.

 • همیشه برای تشخیص دقیق علت ناراحتی ها به پزشک مراجعه کنید؛ مخصوصا وقتی که علت ناراحتی در زمان درمان های خانگی روشن نشده باشد. در رابطه با لب ها یک متخصص پوست بهترین فرد برای ارزیابی مشکل خواهد بود.

منابع

دیدگاه

0

دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه خود، وارد سایت شوید یا ثبت نام کنید