چگونه خانه را تمیز کنیم؟

Hossein Ghahramani's picture
گردآوری و ترجمه
حسین قهرمانی

تمیز کردن خانه تنها به خانه تکانی سال نو محدود نمی شود. ممکن است یک میهمانی در پیش باشد و دیگر اینکه یک خانه ی تمیز و مرتب می تواند در روحیه ی افراد خانه بسیار تاثیر گذار باشد. تمیز کردن خانه شاید در ابتدا به نظر آنقدر ها هم سخت نباشد اما بزرگترین مشکل این است که نمی دانید از کجا باید شروع کنید. این مقاله پاسخی است به همین مشکل. در این مقاله با هم به صورت گام به گام به تمیز کردن بخش های مختلف خانه خواهیم پرداخت.

بخش اول: برنامه ریزی
1
تصمیم بگیرید خانه تا چه حد باید تمیز شود و چقدر زمان در اختیار دارید.

مشخص کردن این موضوع به شما کمک می کند که برای چگونگی روند برنامه تمیز کاری خود تصمیم گیری کنید. در مورد اینکه چه کاری از دستتان بر می آید با خودتان روراست باشید؛ این که چه مقدار زمان در اختیار دارید و تا چه حد انگیزه و حال و حوصله دارید برای یک برنامه تمیزکاری موثر ضروری است. 

 • برنامه ی تمیز کاری در صورت امکان باید از بالا به پایین باشد. ابتدا کلیات و سپس جزئیات. شما نمی خواهید که ابتدا جارو برقی بکشید و سپس با گردگیری کردن دوباره کف زمین را پر از گرد و خاک کنید. اگر وقت چندانی ندارید، ابتدا با درهم ریختگی هایی که به چشم می آیند شروع کنید و سپس با تمیز کردن موارد جزئی تر و البته جدی تر کار را ادامه دهید.
 • برای فردی با مشغله کاری متوسط، بهتر است هر روز بخشی از تمیز کاری را انجام دهید تا کار ها بر روی هم انباشته نشوند. البته بهتر است چند بار در ماه برنامه ی تمیز کاری کامل داتشه باشید.
2
یک چک لیست و برنامه عملی تهیه کنید.

مشخص کنید که برنامه ی تمیزکاری از چه اتاقی شروع شود و در کجا خاتمه پیدا کند (معمولا پایان دادن تمیزکاری به سمت درب منزل روش بهتری است). این برنامه ی عملی به شما کمک می کند که از سردرگمی و دوباره کاری خودداری شود مخصوصا وقتی که بیش از یک نفر در حال تمیز کردن خانه باشند.

 • شما می توانید گام های مشخص شده در این مقاله را به ترتیب دنبال کنید. با این روش یک چک لیست از پیش نوشته شده برای شروع آماده است.
 • برنامه ی تمیزکاری را به نحوی تنظیم کنید که برای مثال بتوانید جارو و تی کشیدن تمام منزل را یکباره انجام دهید. با رعایت این موضوع دیگر نیازی نیست ابزار ها و لوازم تمیزکاری را دوباره آماده کنید و در این میان تمرکز ذهنی خود را برای انجام یک کار به خصوص چندین بار به هم بزنید. 
3
تقسیم وظایف کنید.

اگر با افراد دیگری در یک خانه زندگی می کنید، مسئولیت تمیز کردن خانه تنها به عهده ی شما نیست! می توانید مدیریت تمیز کردن خانه را به عهده بگیرید و وظایف مختلفی متناسب با توان و مهارت افراد به آنها اختصاص دهید. همچنین می توانید تمیز کردن خانه را به صورت دوره ای در زمان های مشخص به هر فرد بسپارید.
بار دیگر تاکید می کنیم که توجه داشته باشید وظایف محول شده با توان و شرایط سنی فرد متناسب باشد. یک کودک دبستانی می تواند آنچه روی کف اتاق خوابش ریخته است جمع کند، یک نوجوان می تواند انبار یا سرویس بهداشتی را تمیز کند. همچنین تقسیم وظایف باید عادلانه باشد، تمیز کردن توالت با مرتب کردن میز اتاق نشیمن برابر نیست.

بخش دوم: تمیز کردن سرویس بهداشتی
1
توالت را تمیز کنید.

حال به هم زن است. تمیز کردن توالت هیچوقت دوست داشتنی نیست؛ پس بهتر است همان ابتدای کار هرچه زودتر از شر آن خلاص شوید. یک جفت دستکش لاستیکی به دست کنید (نه آنهایی که برای شستن ظرف ها استفاده می کنید!) تا از دست ها در برابرکثیفی و باکتری محافظت کنید.

 • با استفاده از یک اسفنج و آب گرم تمام سطح توالت را خیس کنید تا جرم های موجود برای پاک کردن در ادامه سست شوند.
 • مایع تمیزکننده سطوح سرامیکی و توالت را روی سطح بیرونی و درون کاسه ی توالت بپاشید. یک دقیقه منتظر بمانید.
 •  سپس با استفاده از برس مخصوص شستشوی توالت سطح داخلی کاسه ی توالت را کاملا بسابید و در پایان سیفون را بکشید.  
 • سپس به سراغ سطوح بیرونی توالت بروید. با استفاده از یک اسپری ضدعفونی کننده و یک تکه پاچه ی خشک یا دستمال کاغذی حوله ای، سطح آن را کاملا پاک کنید.
2
دوش یا وان حمام را تمیز کنید.

دوش و زیردوشی حمام خیلی سریع جرم می گیرد. یک پاک کننده ی دوش و یک برس شستشو (و البته مقداری زور بازو) می تواند موثر باشد. اگر پاک کننده ی دوش دم دست نیست، می توانید از مایع ظرف شویی برای پاک کردن زیردوشی یا وان حمام استفاده کنید، همانقدر موثر که چربی ها را از سطح ظروف پاک می کند. سپس در ادامه با یک مایع یا اسپری ضد عفونی کننده، سطح را تمیز کنید.

 • می توانید از واکس خودرو برای سطوح دوش استفاده کنید تا مدت زمان بیشتری پاک بمانند (البته نه بر کف زیر دوشی یا وان زیرا ممکن است لیز بخورید).
 • برای تمیز کردن شیشه های کابین دوش، می توانید نیم فنجان آمونیاک را به همراه هشت قطره مایع ظرف شویی در 4 لیتر آب بریزید و برای شستشوی شیشه استفاده کنید.
3
سینک روشویی را تمیز کنید.

بسیاری از سینک های سوشویی معمولا برای استفاده ی همه روزه مقاوم هستند اما در هنگام استفاده از پاک کننده های شیمیایی بهتر است مطمئن شوید که برای سطح مورد نظر مناسب باشد. پس از اطمینان، مایع مورد نظر را بر روی سطح سینک بپاشید یا اسپری کنید. برای 1 دقیقه منتظر بمانید تا جرم و باکتری ها در خود حل کند و سپس با استفاده از یک اسفنج متراکم و زور بازو سطح را بسابید. هنگامی که سطح به نظر تمیز و درخشان رسید، سطح را با آب گرم بشویید و با یک تکه پارچه یا دستمال کاغذی حوله ای خشک کنید.

 • اگر لکه های سمج به راحتی پاک نمی شوند، ممکن است به یک برس شستشو برای سست کردن جرم گرفتگی سطح نیاز باشد. 
4
شیشه و آینه ها را تمیز کنید.

معمولا همه فکر می کنند که اسپری پاک کننده ی شیشه نقش پاک کنندگی دارد، درحالی که بیشتر قرار است که سطح شیشه را درخشان کند. هیچ چیز نمی تواند جایگزین آب و صابون شود، مخصوصا وقتی که آینه ها کاملا کثیف شده اند. برای پاک کردن شیشه ها و آینه ها:

 • ابتدا شیشه را با محلول آب گرم/داغ و مایع ظرف شویی و به کمک یک تکه پارچه یا اسفنج بشویید. سپس سطح را با استفاده از یک تکه پارچه یا دستمال کاغذی بدون پرز پاک کنید.
 • اگر قصد دارید که شیشه را با روشی دوستدار محیط زیست پاک کنید، سطح شیشه را با استفاده از آب و سرکه پاک کنید، با پارچه ی بدون پرز خشک کنید و روی سطح شیشه را روزنامه بکشید.
 • در پایان اسپری پاک کننده شیشه به دستمال کاغذی بزنید و سطح شیشه را پاک کنید. پاک کننده ی شیشه مانند یک لایه ی محافظ کمک می کند که لکه ها و گرد و غبار به راحتی پاک شوند. همچنین می توانید از روزنامه برای پاک کردن شیشه پس از شست و شو استفاده کنید. با این روش شیشه بدون لکه خواهد ماند.
بخش سوم: تمیز کردن آشپزخانه
1
ظرف ها را بشویید.

با رعایت نکات ساده می توان شستن ظرف ها را بسیار آسان کرد.

 • ظرف ها را بلافاصله پس از استفاده و کثیف شدن بشویید. این کار را به یک عادت بدل کنید. اگر تعداد ظرف ها زیاد است یا وقت و انرژی کافی را ندارید، حداقل ظرف ها را خیس کنید یا در صورت امکان از آب پر کنید.
 • ماشین ظرفشویی برای عملکرد بهتر می بایست کاملا پر شود و ظروف فورا پس از استفاده در ماشین ظرف شویی شسته شوند.
 • ظروف بزرگ مانند ماهیتابه و قابلمه، معمولا در ماشین ظرف شویی جا نمی شوند و بهتر است با دست شسته شوند.
2
با دست شستن ظرف ها را نیز امتحان کنید.

اینکه ظرف ها را بلافاصله پس از استفاده بشویید، کار را بسیار آسان می کند. دیگر نیازی به خیساندن و غوطه ور کردن در آب و مایع ظرف شویی نیست، زیرا باقیمانده های مواد غذایی فرصت خشک شدن و سخت شدن روی سطح ظروف را نخواهند داشت. تنها کافی است اسفنج شستشو را با آب داغ خیس کنید و کمی مایع ظرف شویی روی آن بپاشید. اسفنج را روی تمام سطح ظروف بکشید و کاملا با آب داغ آبکشی کنید.

 • اگر ترجیح می دهید ظروف را بعدا سر فصت و زمانی که حوصله اش را داشتید بشویید، تنها کافی است یک نیمه سینک یا تشت پر از آب قهوه ای رنگ را با باقی مانده های غذا و میلیون ها جرم و کثیفی بد بو حاصل از رشد باکتری ها در ذهن تصور کنید. این همان روش جایگزینی است که در مقابل شستشوی بلافاصله ی ظروف پیش روی شما قرار دارد.
 • به هر حال انتخاب شما هرچه باشد، در هنگام برنامه ی تمیزکاری خانه، دیگر اینکه کاش از پیش ظرف ها شسته شده بودید کمکی نمی کند. باید آستین ها را بالا بزنید و شستن ظرف ها را آغاز کنید. با کمی موسیقی و آواز خواندن دیوانه وار شستشوی ظرف ها را مفرح کنید. می توانید شستشوی ظرف ها را به کمک یکی دیگر از افراد خانه انجام دهید. یکی از شما با اسفنج سطح ظرف را از کثیفی پاک می کند و دیگری آبکشی می کند.
3
ظرف ها را خشک کنید.

اگر ظرف ها را خشک نکنید، امکان به جا ماندن لکه های آب و رشد باکتری ها در این آب به جا مانده هست. اگرچه هنگام شستشوی ظرف ها پس از آبکشی کامل، قرار دادن آن ها بر روی آبچکان به خشک شدن آنها در معرض هوا کمک می کند.

 • مطمئن شوید که در پایان شستشوی ظروف، اجازه دهید که برس، اسفنج و دیگر ابزار های شستشو نیز تمیز و سپس خشک شوند تا از انباشت و رشد میکروب ها جلوگیری شود.
4
اجاق گاز و مایکروویو را تمیز کنید.

یک کار نه چندان خوشایند دیگر تمیز کردن اجاق گاز و مایکروویو است، مخصوصا اگر آن ها را دیر به دیر تمیز می کنید. اما یکی از آن کار هایی است که با انجامش بیشترین تغییر را احساس می کنید؛ از آنجایی که باقیمانده ی غذا روی سطح اجاق باقی نمانده است، از آشپزخانه هنگام آشپزی بوی خوشایند تری به مشام می رسد. چگونگی پاک کردن اجاق:

 • سینی های فر اجاق گاز و پایه های مخصوص پخت و پز را از جای خود خارج کنید و بگذارید تا در آب و صابون خیس بخورند. سطح اجاق و درون فر را با محلول پاک کننده ی مخصوص اینکار اسپری کنید و کمی صبر کنید. سپس با استفاده از اسفنج و لیسه ی پلاستیکی سطوح را از چربی و باقیمانده های غذا پاک کنید.
 • برای پاک کردن مایکروویو، می توانید از یک کاسه سرکه، محلول آب ولیمو، مایع ظرف شویی یا پاک کننده ی شیشه استفاده کنید. تنها کافی است کاسه ی حاوی یکی از محلول های ذکر شده ذرون مایروویو قرار دهید و آن را برای چند دقیقه روشن کنید. سپس با یک تکه پارچه سطح مایکرویو را پاک کنید. تمام باقیمانده های چسبیده به سطح به راحتی جدا و پاک شده و ماکروویو مثل روز اولش خواهد شد.
 • برای تمیز کردن سینک آشپزخانه از همان روشی استفاده کنید که برای شستن سینک روشویی استفاده می کنید. با این تفاوت که بده ی استیل سینک آشپزخانه نسبت به بدنه ی سرامیکی کمتر جرم می گیرد و پاک کردنش راحت تر است.
5
تمیز کردن یخچال.

برای تمیز نگه داشتن محیط یخچال می بایست مواد غذایی در ظروف در بسته نگه داری شوند و مواد غذایی مانده به سرعت خارج و دور ریخته شوند. هرگونه مواد غذایی ریخته شده روی سطح یخچال را بلافاصله پاک کنید.

 • تمام مواد غذایی را از یخچال خارج کنید.
 • هرگونه کشو و قفسه را از درون یخچال خارج کنید و اجازه دهید با محلول آب و مایع ظرف شویی خیسانده شود. نباید از محلول های ضد عفونی کننده مانند وایتکس و محصولات مشابه برای تمیز کردن یخچال استفاده کرد. تماس این نوع مواد با مواد غذایی می تواند باعث بروز بیماری در افراد شود.
 • سطح درونی یخچال را به کمک یک تکه پارچه ی تمیز با محلول آب گرم و مایع ظرف شویی پاک کنید.
 • برای پاک کردن لکه های سمج از جوش شیرین استفاده کنید. مقداری جوش شیرین را با کمی آب مخلوط کنید تا خمیر مانند شود. مقداری از این خمیر را بر روی لکه ها قرار دهید و برای ساعتی منتظر بمانید تا در نهایت با یک تکه پارچه یا اسفنج نمدار سطح را پاک کنید. مخلوط جوش شیرین لکه ها را برای پاک کردن سست می کند.
 • یک ظرف کوچک پلاستیکی را با جوش شیرین پر کنید و همواره در پایین یخچال نگه داری کنید. این ظرف نقش بوگیر یخچال را خواهد داشت. در صورت نیاز برای برطرف کردن بوی بد یخچال این مقاله را بخوانید: چگونه بوی بد یخچال را از بین ببریم؟
6
کابینت ها را مرتب کنید.

حالا که قسمت سخت کار را به پایان رسانده اید، زمان رسیدگی به وضعیت کابینت های آشپزخانه است. این بخش در واقع به خود شما و نوع چینش انتخابی بستگی دارد. فقط مطمئن شوید که سیستم چیدمان ظروف، قوطی ها و مواد غذایی با چگونگی و میزان دسترسی همخوانی داشته باشد. این چیدمان باید به گونه ای باشد که یک فرد نا آشنا نیز بتواند جای احتمالی موارد مورد نیاز را حدس بزند.

 • گاهی تنها کافی است که همه چیز را خارج کنید و دوباره داخل کابینت ها بچینید بی آنکه سعی کنید هرچیز در جای درستش باشد.
 • وقتی همه چیز را خارج گردید، داخل کابینت ها را تمیز کنید. با یک تکه پارچه ی خشک گرد و غبار را پاک کنید، سپس با یک تکه پارچه خیس لکه ها و کثیفیهای احتمالی را از سطوح پاک کنید، در آخر با یک تکه پارچه ی دیگر یا دستمال کاغذی سطوح را خشک کنید.
 • همه چیز را داخل کابینت بگذارید. کاسه ها را در کنار هم، لیوان ها و لوازم آشپزی را هم به ترتیب در کنار یک دیگر در کابینت ها یا روی کابینت در جای از پیش تعیین شده قرار دهید. مطمئن شوید که مواردی که بیشتر مورد استفاده قرار می دهید بیش از بقیه در دسترس باشد.
 • اگر مواردی هستند که غیر ضروری به نظر می رسند، فکر کنید که آنها را جایی قرار دهید که نیاز به دسترسی گاه به گاه ندارد. مواردی که به احتمال زیاد دیگر به آنهانیازی نخواهید داشت را دور بریزید یا ببخشید. آشغال دور خودتان جمع نکنید، اما چیزهایی که به کار می آیند را نیز دور نریزید.   
بخش چهارم: تمیز کردن اتاق
1
بهم ریختگی ها را مرتب کنید.

بار دیگر یادآور می شویم که فرایند تمیز کاری باید از بالا به پایین باشد. اولین گام برای تمیز کردن هر اتاق این است که ابتدا تکه های آشغال ریخته شده از روی زمین جمع و چیزهای بیرون ریخته شده دوباره در جای خود در کمد و کشو ها قرار بگیرند.

 • در طی تمیزکاری خانه همواره یک کیسه زباله برای جمع آوری زباله و یک کیسه برای جمع کردن لباس های کثیف به همراه داشته باشید.
 • برای آگاهی بیشتر از چگونگی مرتب کردن اتاق، این مقاله را بخوانید: چگونه اتاق خود را مرتب کنیم؟
2
تخت خواب را مرتب کنید.

خب مرتب کردن رخت خواب ممکن است بیهوده به نظر برسد زیرا دوباره به زودی قرار است این ترتیب در شب هنگام خواب به هم بخورد. اما مرتب بودن رخت خواب چنان در مرتب به نظر رسیدن اتاق تاثیر دارد که اگر قرار باشد کسی به اتاق شما بیاید مرتب کردن رخت خواب به تنهایی اتاق را بسیار مرتب تر نشان می دهد.

 • هنگام خانه تکانی دوره ای )که می تواند هر هفته باشد(، بهتر است تمام ملافه ها، روبالشتی و در صورت نیاز رو تختی شسته و تعویض شوند.
3
کمد ها را مرتب کنید.

مرتب کردن کمد ها در واقع باید بخشی از برنامه ی روزانه ی شما باشد، با این وجود ممکن است به سادگی از کنترل شما خارج شود. کمد لباس ها را در ذهن خود بخش بندی کنید، اینکه شلوار ها، لباس های بالاتنه، زیرپوش و دیگر لوازم در کجای کمد قرار می گیرند.  لباس هایی که بیشتر به تن می کنید را در دسترس قرار دهید و لباس های خوب خود را که برای مواقع خاص می پوشید نیز در یک بخش جای دهید.

 • اینکه سراغ کمد لباس ها بروید و دور ریختنی هایی که هرگز استفاده نمی کنید را دور بریزید ایده ای است که باید هر از گاهی استفاده شود. می توانید لباس هایی که کاملا سالم و نو هستند و شاید از شما کوچک شده باشند را به دیگر اعضای فامیل، آشنایان و افراد نیازمند ببخشید. لباس هایی که نه تنها به کار شما نمی آیند بلکه با پر کردن فضای کمد باعث به هم ریختگی اتاق نیز می شوند.
4
گردگیری، جارو یا جاروبرقی و تی کشیدن در صورت لزوم.

تمام قفسه ها و گوش و کنار اتاق و به احتمال زیاد زیر تخت، فضا های خوبی هستند برای جمع شدن گرد و غبار و آلودگی. ابتدا با استفاده از یک گردگیر یا یک تکه پارچه ی میکروفایبر این قسمت ها را گرد گیری کنید، سپس جارو برقی بکشید و در آخر کف اتاق را تی بکشید.

 • برای گردگیری برخی لوازم مانند لوستر یا پرده های اتاق ملایمت بیشتری به خرج دهید. می توانید از یک دمنده مانند سشوار برای این منظور استفاده کنید.
 • اسپری کردن خوشبوکننده ی هوا می تواند پایان خوبی برای تلاش های خسته کننده ی شما باشد.
بخش پنجم: تمیز کردن نشیمن، پذیرایی و دیگر بخش ها
1
تمیز کردن کف نشیمن، پذیرایی و آشپزخانه.

تماما به نوع کفپوش خانه بستگی دارد: پارکت چوبی، لمینت، سرامیک یا موکت هرکدام به روش متفاوتی تمیز می شوند.

 • جاروبرقی موثرترین روش برای تمیز کردن کف خانه از گرد و قبار است مخصوصا اینکه کف خانه موکت یا فرش باشد. اگر در خانه حیوان خانگی دارید، باید این کار را هر روز انجام دهید.
 • همچنین می توانید برای پاک کردن کف اتاق از گرد وقبار و آشغال، از جاروی دستی استفاده کنید. جارو های دستی غیر برقی نیز هستند که با داشتن برس های چرخنده در کف این کار را ساده تر می کنند. هر دوی این جارو ها نسبت به جارو برقی دم دست تر هستند و برای ریخت و پاش ها در یک بخش محدود از خانه بسیار به کار خواهند آمد.
2
تی کشیدن کف نشیمن، پذیرایی و آشپزخانه.

نمونه های جدیدتری در بازر موجود هستند که نسبت به نمونه های قدیمی کار را بسیار ساده تر کرده اند. تی کشیدن کف سرامیک و لمینت لکه های احتمالی را پاک و کف خانه را درخشان می کند.
 

3
مبارزه با کک ها در صورت داشتن حیوان خانگی.

بهترین روش دفاعی شما در برابر کک ها و دیگر حشرات ریز، جاروبرقی است. همچنین اگر حیوان خانگی دارید بهتر است قید فرش های خانه را بزنید. فرش ها محل ایده آلی برای رشد و تکثیر کک ها هستند و دیگر آلودگی ها را نیز در لابلای خود نگه می دارند.

 • برای کشتن کک ها بدون استفاده از مواد سمی، پس از کشیدن جارو برقی، مقداری بوراکس روی فرش بپاشید. با اینکار دیگر هرگز در خانه کک نخواهید داشت.
4
گردگیری و تمیز کردن مبلمان.

یک لایه ریز از گرد و خاک روی تمام سطوح را پوشانده اند، حتی اگر با چشم دیده نشوند. این گرد و خاک ها باعث عطسه، سرفه و حتی آسم می شوند. علاوه بر گردگیری، می توانید جاروبرقی نیز بکشید. فقط پیش از جاروبرقی کشیدن، سطح مکنده را تمیز کنید تا پارچه های رنگ روشن مبلمان را کثیف نکند.
 

5
پالیش و برق انداختن لوازم چوبی.

درست مانند پاک کننده ی شیشه، پالیش لوازم چوبی نیز قرار نیست که آنها را تمیز کند بلکه تنها سطح این لوازم چوبی را درخشان می کند. اگر می خواهید از پالیش یا براق کننده ی لوازم چوبی استفاده کنید، حتما دستور استفاده را بخوانید و از نوعی استفاده کنید که دقیقا برای این منظور ساخته شده است.

 • بعضی از انواع مبلمان در برابر آب مقوم هستند. برای چنین مبمان هایی می توانید از محلول آب و مایع ملایم شوینده استفاده کنید. فراموش نکنید که سطح را فورا با یک پارچه ی تمیز خشک کنید.
 • سپس به مقدار توصیه شده به مبلمان پالیش یا براق کننده بزنید و مطابق با دستورالعمل دستمال بکشید. این کار به عدم جذب شدن گرد و خاک روی سطح مبلمان نیز کمک می کند.
6
هنگام استفاده از تمیز کننده های همه کاره دقت به خرج دهید.

به عنوان یک قانون نانوشته، به یاد داشته باشید که پاک کننده های همه کاره یا چندمنظوره، برای هرچیزی که به ذهنتان آمد مناسب نیستند. پیش از خرید برچسب ها رابخوانید و مطمئن شوید که برای منظوری که می خواهید استفاده کنید مناسب باشند. آخرین چیزی که می خواهید احتمال این است که مبلمان نازنین شما در اثر یک اشتباه آسیب ببیند.

 • قانون نانوشته ی دیگری که باید به یاد داشته باشید این است که: هیچگاه مواد شوینده ی گوناگون را با هم مخلوط نکنید. انجام چنین کاری می تواند خطرناک باشد. آنها را جداگانه استفاده کنید و پیش از مصرف همیشه برچسب و نحوه ی استفاده را بخوانید.
7
خرده کاری ها را فراموش نکنید.

حالا که همه جا را تمیز کرده اید لحظه ای بنشینید یک استکان چایی و شیرینی بخورید تا کمی انرژی بگیرید. در این حین به اطراف نگاه کنید و ببینید چه چیز دیگری برای انجام باقی مانده است. برای نمونه:

 • روغن کاری درب ها
 • تمیز کردن دیوار ها
 • تعویض لامپ ها
بخش ششم: پایان یک خانه تکانی
1
تمیز کردن بالکن، ایوان، حیاط و بخش بیرونی خانه.

کارهای مربوط به تمیزکاری بخش بیرونی خانه اگرچه به آسانی نادیده گرفته می شوند، اما کمک می کنند که محیط پاک تر و دلپذیر تری برای زندگی بسازید.

 • جمع آوری برگ ها کمک می کند که از رشد کپک که در شرایط آب و هوایی پس از باران ممکن است اتفاق بیفتد جلوگیری شود. همچنین تعداد حشرات را در حیاط خانه کاهش می دهد و جلوه ی تر و تمیز تری نیز به خانه می بخشد.
 • هرس کردن گیاهان می تواند از جاری شدن و به جا ماندن رد آب و کثیفی بر روی دیوار های مجاور جلوگیری کند.
2
شستن لباس ها با دست یا با استفاده از ماشین لباس شویی.

آن کپه ی بزرگ از لباس های کثیفی که روی زمین افتاده بودند به همراه ملافه ها و روبالشتی ها باید فکری به حالشان بشود.
راهنمای کلی برای استفاده از ماشین لباسشویی:

 • برچسب لباس ها را بخوانید
 • لباس هایی که نوشته شده Hand wash only تنها باید با دست شسته شوند، Dry clean only باید خشکشویی شود.
 • به دمای لازم برای شستشوی لباس ها توجه کنید. بعضی لباس ها در دمای نامناسب، آب می روند و بعضی آسیب می بینند. آنها را در دسته بندی جداگانه قرار دهید.
 • لباس های تیره (شامل لباس های رنگی: طوسی، مشکی، آبی تیره، قرمز تیره، بنفش تیره)، لباس های روشن (رنگ های روشن: سفید، صورتی، زرد، آبی روشن، سبز روشن) و لباس های رنگی که هنوز شسته نشده اند و احتمال رنگ دادن آنها هست(در دسته هایی با طیف رنگی یکسان) از هم جدا کنید.
 • مقدار مورد نیاز از پودر یا مایع  لباسشویی را در جای مناسب تعیین شده بریزید.
 • لباس ها را در دسته ی مشخص شده درون ماشین لباسشویی قرار دهید.
 • ماشین لباس شویی را در حالت شستشوی نرمال قرار دهید.
 • دمای مناسب را مشخص کنید.
 • دکمه ی شروع را بزنید.
3
پهن کردن لباس ها برای خشک شدن.

لباس ها را پس از خارج کردن از ماشین لباس شویی باملایمت بتکانید تا در هم پیچیدگی و چروک های بزرگ برطرف شوند. سپس آنها را روی بند رخت یا میز مخصوص خشک کردن لباس ها قرار دهید تا خشک شوند.
 

4
زباله ها را بیرون ببرید.

زباله ها را از خانه خارج کنید و از مرتب بودن خانه لذت ببرید.
 

نکته ها: 
 • می توانید از دوست خود بخواهید که برای تمیز کردن خانه به شما کمک کند. تمیز کردن خانه با یک دوست کمک می کند که زمان زودتر بگذرد. می توانید در حین کار با هم در مورد موضوعات مورد علاقه صحبت کنید.

 • می توانید از تی شرت ها ی کهنه شده به عنوان یک تکه پارچه برای تمیزکاری استفاده کنید.

 • اگر قرار است میهمان به خانه بیاید و زمان کمی در اختیار دارید بهتر است ابتدا از فضای نشیمن شروع کنید. تمیز بودن نشیمن اولین جایی است که به چشم می آید.

 • بعضی از پاک کننده ها می توانند به پوست آسیب برسانند، بهتر است همیشه ابتدا برچسب مواد شوینده را برای استفاده ی صحیح بخوانید. همچنین هنگام شست و شو از دستکش لاستیکی استفاده کنید؛ البته به خاطر داشته باشید که دستکشی که برای شست و شوی توالت استفاده می کنید برای دیگر نقاط خانه استفاده نشود.