چگونه غبغب را از بین ببریم؟

Hossein Ghahramani's picture
گردآوری و ترجمه
حسین قهرمانی

غبغب معمولا نتیجه طبیعی بالا رفتن سن و یا افزایش وزن است. اگر نسبت به برجستگی زیر چانه خود حس خوبی ندارید و قصد در از بین بردنش دارید، راه کار های متفاوتی برای این منظور می توانید در پیش بگیرید. تغییر آرایش موها، تمرینات چانه و تصحیح وضعیت بدنی تغییرات ساده ای هستند که می توانید از همین حالا انجام دهید. برای آگاهی از چگونگی انجام این تغییرات و دیگر روش های کاهش غبغب گام های این مقاله را دنبال کنید.

بخش اول: روش هایی برای کوچکتر نشان دادن غبغب
1
استفاده از لوازم آرایش به گونه ای که غبغب را پوشش دهد. (بانوان)
 • با استفاده از مواد آرایشی  زیر چانه را سایه تیره بزنید تا امتداد خط فک و چانه به خوبی از گردن جدا نشان داده شود. پودر مورد استفاده می بایست از گوش تا گوش و ناحیه گردن به خوبی یکدست شود.
 • با آرایش جالب توجه و سایه های رنگی در ناحیه چشم ها، توجه دیگران را از ناحیه گردن به این قسمت ها هدایت کنید. استفاده از خط چشم و ریمل زدن مژه ها چشم ها را بزرگتر نشان می دهد و توجه ها را از ناحیه گردن دور و به خود جلب می کند. همچنین استفاده از یک رژلب بی رنگ یا کم رنگ توجه ها را در بخش پایین چهره به حداقل برسانید.
2
بلند کردن ریش. (آقایان)

بلندکردن ریش با استایل های متفاوت می تواند امتداد چانه را بهتر از ناحیه گردن جدا کند. زیر چانه و گردن را به خوبی با ریش بپوشانید و توجه داشته باشید که با اصلاح به موقع پر پشت اما کوتاه باشد. این روش کمک می کند که غبغب به خوبی پوشانده شود و امتداد چانه و فک برجسته تر شود.
 

3
تغییر آرایش موها.

از مدل موهای خیلی بلند یا مدل هایی که تا چانه بلندی دارند خودداری کنید. زیرا هردوی این مدل ها توجه ها را بیشتر به چانه جلب می کنند. موهایی که بلندیشان تا کمی زیر چانه کشیده شده است بهترین مدل موهایی هستند که می توانید انتخاب کنید.

 • مدل موی "لانگ باب" (Long Bob)  مدل موی ایده آل شما خواهد بود. این آرایش کلاسیک موها برای صورت افرادی با چانه های بزرگ بسیار مناسب است. مو ها می بایست 3 تا 5 سانتی متر و نه بیشتر تا زیر خط چانه کشیده شده باشند.
 • مدل موهایی که به صورت زاویه دار کات می شوند را انتخاب کنید (angled haircut). در این مدل مو موها در قسمت جلو بلندتر و در قسمت پشت کوتاه ترند. این مدل مو کمک می کند که بزرگی چانه کمتر به چشم بیاید و توجه ها کمتر به چانه جلب شود.
 • مدل مو هایی که به صورت لایه لایه فرداده می شوند را انتخاب کنید (layered waves). یک مدل موی حجیم به تناسب بیشتر چهره کمک می کند و توجه ها را از چانه دور می کند.
4
به مدل لباسی که می پوشید توجه کنید.

لباس هایی بپوشید که گردن را کشیده تر نشان می دهند. به همین جهت از پوشیدن لباسهای یقه اسکی خودداری کنید.
 

5
طرز ایستادن و وضعیت قرارگیری بدن خود را چک کنید.

چگونه می ایستید؟ اگر وضعیت بدنی شما در هنگام ایستادن و نشستن در هم خمیده باشد، بی آنکه بخواهید انباشتگی و فشار اعضا بر یکدیگر و چربی زیر پوست، باعث ایحاد برجستگی های ناخواسته در نواحی مختلف بدن ازجمله زیر چانه خواهد شد. سر خود را بالا بگیرید، شانه ها را به عقب و قفسه سینه را به جلو متمایل کنید و از خمیدگی ستون فقرات خودداری کنید. می توانید با یک فیزیوتراپ مشورت کنید تا با تمرین های بدنی ساده و موثر وضعیت بدنی خود را بهبود ببخشید.
 

بخش دوم: ورزش دادن ناحیه چانه
1
بالا کشیدن چانه.

این تمرین به کشیدگی و قدرت گرفتن ماهیچه های صورت و گردن کمک می کند. برای انجام این ورزش، با پشت و گردن صاف بایستید و چانه را به سمت صقف بالابکشید و به سقف نگاه کنید. همچنین لبها را به سمت سقف درهم جمع یا غنچه کنید و برای 10 ثانیه در این وضعیت نگه دارید. این تمرین را 10 بار تکرار کنید وبرای تاثیر گذاری مناسب هر روز انجامش دهید.
 

2
چرخش گردن.
 • با ستون فقرات صاف، بایستید.
 • سر خود را به یکی ازطرفین بچرخانید به گونه ای که چانه با شانه موازی و همراستا شود. نگاه چشم ها نیز باید به کناره ها کشیده شود.
 • به آرامی سر را به سمت پایین بچرخانید و سپس به طرف شانه مخالف  به سمت بالا هدایت کنید.
 • این تمرین را 10 بار تکرار کنید.
3
ماهیچه های پوستی گردن (پلاتیسما) را ورزش دهید.

این ماهیچه ها از فک به سمت گردن کشیده شده اند. در حالی که گردن به بالا کشیده شده بایستید. میانه لب را به سمت بالا و طرفین لب را تا جای امکان به سمت پایین بکشید تا ماهیچه های گردن منقبض شوند. درست مثل اینکه می خواهید خشم خود را به کسی نشان دهید. برای 10 ثانیه نگه دارید و سپس ماهیچه ها را ریلکس کنید. این تمرین ورزشی  ماهیچه های گردن را برای 10 بار انجام دهید.
 

4
استفاده از توپ تنیس.

یک توپ تنیس را در مقابل گردان قرار دهید و با استفاده از چانه آن را نگه دارید. چانه را به سمت توپ محکم فشار دهید سپس کمی رها کنید.این تمرین را نیز 10 بار تکرار کنید.
 

5
آدامس بجوید.

یک تمرین آسان و البته خوشمزه. جویدن آدامس ماهیچه های فک را قوی می کند و به کاهش غبغب کمک می کند.
 

بخش سوم: کاهش وزن
1
تمرینات ورزشی انجام دهید.

انجام تمرینات ورزشی در جهت کاهش وزن در نهایت به کاهش چربی در ناحیه صورت نیز منجر خواهد شد. در واقع اینکه بخواهید چربی ناحیه صورت را کاهش دهید بسیار سخت است و صورت معمولا آخرین جایی است که لاغر می شود. انجام تمرینات ورزشی هوازی و همچنین تمرینات ورزشی قدرتی (کار با وزنه) شما را در مسیر داشتن صورتی لاغرتر قرار می دهد.

 • دویدن، شنا کردن و دوچرخه سواری همگی تمرین های ورزشی هوازی مناسبی به شمار می آیند. برنامه خود را به گونه ای بچینید که برای 4 روز در هفته هر بار حداقل نیم ساعت این نوع تمرینات ورزشی را انجام دهید.
 • به یک باشگاه ورزشی بروید و زیر نظر مربی تمرین صحیح با وزنه را در برنامه تمرینی خود بگنجانید. افزایش حجم عضلات و در نتیجه افزایش حجم بدن (در کنار کاهش چربی) کمک می کند که تناسب چهره نیز با دیگر اعضای بدن بیشتر شود.
2
میزان کالری مصرفی را کاهش دهید.

کاهش کالری مصرفی به این معنا است که بدن برای تامین انرژی نیازمند سوزاندن چربی های انباشته در بدن و صورت خواهد بود. گرسنگی خود را با خوردن میوه، سالاد و غذا های کم کالری برطرف کنید. اگر واقعا در کم کردن قابل توجه میزان غبغب خود  جدی هستید، کاهش وزن قطعا موثر خواهد بود.

 • از رژیم های غذایی محدود کننده و طاقت فرسا خودداری کنید. رژیم غذایی باید به گونه ای باشد که بتوانید به عنوان یک روش زندگی جدید برای همیشه در پیش بگیرید. کاهش وزن اندک، پیوسته و تدریجی همان چیزی است که باید در دستور کار قرار دهید.
 • کاهش وزن ناگهانی منجر به ایجاد مشکل دیگری خواهد شد که می تواند وضعیت ظاهری شما را حتی ناخوشایند کند. افتادگی و شل شدن پوست در نتیجه کاهش وزن ناگهانی تاثیر ناخوشایندی و غیر طبیعی در وضعیت ظاهری شما خواهد گذاشت. کاهش وزن ناگهانی همچنین در کنار کاهش چربی باعث کاهش حجم ماهیچه ها نیز خواهد شد.
 • برای در پیش گرفتن رژیم غذایی مناسب به یک متخصص تغذیه مراجعه کنید.
بخش چهارم: سخن آخر
1
به پزشک مراجعه کنید.
 •  ممکن است در قسمت زیرین چانه مشکل انباشتگی مایع وجود داشته باشد؛ این موضوع نیاز به توجه ویژه ای دارد. اگر تنها یک انباشتگی مایع ساده در زیر پوست باشد، "ماساژ تراپی" زیر نظر یک متخصص می تواند مشکل را حل کند.
 • اگر داشتن غبغب بیش از اندازه شما را آزار می دهد و روی اعتماد به نفس شما تاثیر گذاشته است و روش های فوق نیز آنطور که انتظار دارید موثر واقع نشده است، می توانید به جراحی زیبایی برای برداشتن غبغب فکر کنید.
2
به آنچه هستید افتخار کنید.

ظاهر فیزیکی شما تنها بخش بسیار کوچکی از وجود حقیقی شما را تشکیل می دهد. اینکه چگونه فکر می کنید، چگونه با دنیای پیرامون ارتباط برقرار می کنید و اینکه تا چه حد به خودتان اعتماد به نفس دارید و آن را بازتاب می دهید، وجود شما را در دنیای بیرونی تعریف می کند. زیاده روی های افراطی افراد در جراحی های زیبایی را در نظر بگیرید، شاید ریشه مشکل را باید در جای دیگری جستجو کرد:

نکته ها: 
 • هنگام استفاده از کامپیوتر یا گوشی همراه، برای مدت طولانی سر خود را به سمت پایین خم نکنید. در صورت لزوم هر 30 دقیقه حرکات کششی انجام دهید.

 • پیش از انجام حرکات کششی در ناحیه صورت و گردن، برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک پوست از مرطوب کننده استفاده کنید.

 • قرار گرفتن بیش اندازه در معرض آفتاب باعث پیری زودرس پوست و در نتیجه افتادگی بیشتر پوست خواهد شد.

منابع

دیدگاه

0

دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه خود، وارد سایت شوید یا ثبت نام کنید