چگونه لکه ها و آثار جوش های صورت را خیلی سریع از بین ببریم؟

Hossein Ghahramani's picture
گردآوری و ترجمه
حسین قهرمانی

جوش یا آکنه می تواند دردناک باشد و به اشکال و دلایل مختلف روی پوست صورت ظاهر شود. روش های درمانی بسیاری برای مقابله و درمان با جوش های صورت وجود دارند. اما کاش تمام ماجرا به همین جا ختم می شد. آثار جوش ها بر روی صورت نیز می تواند ناخوشایند باشد. آثار بیشتر انواع جوش به خودی خود می تواند پس از چندین ماه به طور کامل محو شود. اما می توان به روند محو شدن آثار جوش را سرعت بخشید. واقعیت این است که نباید انتظار محو شدن یک شبه آثارجوش ها داشته باشید با این حال استفاده از محصولات، روش های مراقبت از پوست و راه کار های درمانی ذکر شده در این مقاله بدون شک می تواند به مرور زمان تاثیر شگرفی در شادابی و زیبایی پوست صورت شما داشته باشد.

بخش اول: درمان های طبیعی
1
استفاده از آب لیموی تازه.

آب لیمو به صورت طبیعی دارای خواص سفید کنندگی پوست است و به طور موثری می تواند با روشن تر کردن لک های پوستی به محو کرن آثار جوش های صورت کمک کند. آب لیموی تازه را با نسبت یکسان با آب مخلوط کنید و مستقیما تنها بر روی آثار جوش های صورت زده شود (روی دیگر بخش های پوست صورت که لک نیستند زده نشود). پس از 15 تا 25 دقیقه صورت خود را بشویید.

 • فراموش نکنید که پس از شستشو ی صورت از مرطوب کننده استفاده کنید زیرا اسید سیتریک موجود در آب لیمو می تواند به خشک شدن شدید پوست منجر شود.
 • از آنجایی که مقدار PH طبیعی پوست بین 4 تا 7 است و PH آب لیمو برابر با 2 می باشد، بهتر است در استفاده از این روش دقت کافی به خرج دهید. اگر آب لیمو به مدت زیادی روی پوست قرار گیرد و یا اینکه با استفاده از آب رقیق نشود، می تواند باعث سوختگی لایه های بیرونی پوست شود.

همچنین دیگر مواد موجود در آب مرکبات به نام "برگاپتن" باعث آسیب پذیری بیشتر پوست در برابر اشعه های مضر UV نور خورشید خواهد شد. بنابرین هنگام استفاده از این روش پوست نباید در معرض نور مسقیم خورشید قرار بگیرید. پس از شستشو و خروج از خانه از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

2
با استفاده از جوش شیرین به "اکسفولیت پوست" یا روند نوسازی لایه های پوستی کمک کنید.

جوش شیرین می تواند برای اکسفولیت کردن پوست و در نتیجه به حداقل رساندن آثار جوش های پوستی مورد استفاده قرار گیرد. یک قاشق چای خوری جوش شیرین را با دو قاشق چای خوری آب مخلوط کنید و به حالت خمیری در آورید. خمیر جوش شیرین را بر روی تمام پوست صورت با ملایمت و به صورت دایره وار (با تمرکز بیشتر بر روی نواحی لک شده) به مدت 2 دقیقه مالش دهید. سپس صورت خود را با آب ولرم بشویید و خشک کنید.
 

 • همچنین می توانید جوش شیرین را به صورت نقطه ای تنها بر روی آثار جوش صورت قرار دهید و پس از 10 تا 15 دقیقه بشویید.
 • بسیاری از متخصصین مراقبت پوست در مور تاثیر پذیری این روش تردید دارند و معتقدند که بهتر است از این روش پرهیز شود. میزان PH مناسب پوست برای عدم شکل گیری جوش های پوستی بین 4 تا 5.5 است. این شرایط پوستی برای باکتری هایی که به شکاگیری آکنه منجر می شوند مناسب نیست و در واقع با استفاده از جوش شیرین بر روی صورت PH پوست صورت به عدد 7 خواهد رسید که البته شرایط به مراتب بهتری برای باکتری های پوستی فراهم می کند. این روش درمانی را در صورت عدم تاثیر پذیری متوقف کنید.
3
استفاده از عسل.

عسل یک محصول طبیعی شگفت آور برای پاک کردن جوش های پوستی و کاهش قرمزی به جا مانده جوش روی پوست به شمار می آید. این موضوع به دلیل وجود خواص آنتی باکتریال و ضد التهاب عسل می باشد. عسل خام یا عسل مانوکا بیشترین تاثیر را خواهد داشت. عسل را می توان مستقیما روی آثار جوش های پوستی قرار داد.

 • از آنجایی که عسل پوست را تحریک نمی کند و همچنین باعث مرطوب شدن پوست می شود، استفاده از این روش نسبت به دیگر روش ها برای افراد با پوست های حساس گزینه مناسبی به شمار می آید.
4
امتحان کردن آلوئه ورا.

خواص تسکین دهنده "آلوئه ورا" می تواند در بسیاری از نارحتی ها از سوختگی و جراحات گرفته تا آثار جوش های پوستی موثر باشد. آلوئه ورا به جوانسازی، شادابی و رطوبت پوست و درنتیجه محو شدن آثار جوش ها کمک می کند. شما می توانید محصولات تهیه شده از گیاه آلوئه ورا را از داروخانه خریداری کنید اما بهترین گزینه خرید گیاه آلوئه ورا و استفاده از شیره برگ نیمه شده گیاه آلوئه ورا بر روی پوست می باشد. این شیره ژل مانند مستقیما روی آثار جوش و زخم قرار دهید و نیازی به شستشو نیست.

 • برای درمان هرچه موثرتر این آثار می توانید چند قطره "روغن درخت چای" را با شیره آلوئه ورا مخلوط کنید.
5
استفاده از قالب های کوچک یخ.

سریعترین روش درمانی خانگی که با کاهش التهاب و قرمزی پوست به محو شدن آثار جوش های پوستی کمک می کند. برای استفاده از این روش تنها کافی است یک دستمال کاغذی را دور یک قالب یخ بپیچید و آن را برای 1 تا 2 دقیقه روی محل قرار دهید تا احساس بی حسی کنید.

 • به جای منجمد کردن آب معمولی برای تهیه قالب یخ می توانید از چای سبز استفاده کنید. چای سبز خواص ضد التهابی دارد که می تواند مکمل خوبی برای تاثیر خنک کننده یخ باشد.
6
استفاده از سرکه سیب.

سرکه سیب با تنظیم PH پوست باعث بهبود ظاهری پوست به مرور زمان و کاهش دیده شدن لکه های قرمز و آثار زخم های موجود خواهد شد. هر روز با استفاده از یک تکه پنبه مقداری از سرکه رقیق شده با آب (ترکیب نسبت یکسان سرکه سیب و آب) را روی لکه های پوستی قرار دهید تا پس ازمدتی شروع به محو شدن کنند.

بخش دوم: استفاده از محصولات و روش های درمانی پزشکی
1
با کرم کورتیزون شروع کنید.

کرم کورتیزون به کاهش التهاب و بهبود پوست کمک می کند. برای تجویز کرم کورتیزون مناسب با پزشک متخصص مشورت کنید.

 • کرم های کورتیزون در نوع تجویزی و بدون نسخه از داروخانه ه قابل تهیه هستند. از این کرم تنها بر روی بخش های آسیب دیده پوست استفاده کنید و پیش از مصرف حتما راهنمای استفاده را مطالعه کنید.
2
از کرم های روشن کننده پوست استفاده کنید.

کرم های روشن کننده ای که حاوی کوجیک اسید (Kojic acid)، آربوتین (Arbutin)، عصاره شیرین بیان، عصاره شاه توت و ویتامین C هستند بدون تحریک و ایجاد حساسیت های پوستی به روشن شدن پوست و به محو شدن لکه های پوستی حاصل از جوش ها کمک می کنند.

 • از محصولات حاوی هیدروکینون hydroquinone اجتناب کنید. این ماده روشن کننده شیمیایی باعث تحریک پوست شده و همچنین می تواند سرطان‌زا باشد.  
 • اگر پوست تیره ای دارید (افراد رنگین پوست و آفریقایی تبار)، از استفاده از کرم های روشن کننده پوست اجتناب کنید زیرا با از بین بردن ملانین موجود در پوست باعث لکه های شدید پوستی می شود.  
3
استفاده از محصولات حاوی سالیسیلیک و گلیکولیک (glycolic و salicylic)

سالیسیلیک و گلیکولیک در بسیاری از محصولات مراقبت پوست مانند کرم ها و پماد های پوستی یافت می شوند. این مواد با نوسازی لایه های جدید پوست، لایه هایی که باعث ایجاد لکه روی پوست شده اند را به سطح آورده و به طور کامل آنها را ناپدید می کنند.

 • همچنین می توانید با مراجعه به یک متخصص پوست با تزریق گلیکولیک به لایه های زیرین پوست به شیوه موثرتری لکه های پوستی را برطرف کنید. 
4
استفاده از محصولات حاوی رتینوئید.

رتینوئید ها گونه ای ویتامین A هستند که در رنج گسترده ای از محصولات مراقبت پوست جهت درمان چین و چروک ها، تغییر رنگ و جوش های پوستی مورد استفاده قرار می گیرند. ایجاد افزایش تولید کلاژن و سرعت بخشیدن به جایگزینی سلول ها، رتینوئید ها را بدل به بهترین انتخاب جهت از بین بردن آثار جوش های پوستی می کند. این نوع کرم ها کمی گران قیمت هستند اما به دلیل میزان و سرعت تاثیرگذاری از سوی متخصصین پوست به شدت توصیه می شوند.

 • می توانید بعضی از انواع کرم های حاوی رتینوئید را بدون نسخه از داروخانه تهیه کنید البته نمونه های قویتر تنها با تجویز پزشک قابل تهیه است.
 • کرم های رتینوئید به نور UVA خورشید حساس هستند به همین جهت بهتر است تنها شب هنگام به منظور مراقبت از پوست استفاده شود.
5
استفاده از لیزر درمانی.

اگر آثار به جا مانده از جوش ها به خودی خود پس از چند ماه از بین نرفت، بهتر است استفاده از لیزر درمانی را در نظر بگیرید. با توجه به اینکه از چه روش درمانی استفاده می کنید، استفاده از لیزر می تواند باعث تحریک تولید کلاژن شود و همچنین با سوزاندن لکه های پوستی امکان ایجاد لایه های جایگزین تازه را فراهم کند.  

 • برای بررسی شرایط پوست، گزینه های پیش رو و همچنین مزایا و عوارض مربوطه با یک متخصص پوست مشورت کنید. 
6
استفاده از فیلر ها یا پرکننده ها.

لکه ها و آثار به جا مانده از جوش ها می تواند شکل دائمی به خود بگیرد و امکان بازیابی پوست غیرممکن باشد. تزریق فیلر می تواند به صورت موقتی این حفره های ایجاد شده را پر کند و پوست صورت را یکدست کند؛ اما هر چهار تا شش ماه تزریق فیلر می بایست تکرار شود.

7
لایه برداری شیمیایی پوست و "میکرودرم ابریژن" را در نظر داشته باشید.

 
این روش های درمانی قرار نیست تاثیر یک شبه داشته باشند. از آنجایی که این روش درمانی ماهیت خشنی در مواجهه با پوست دارد، جهت بهبود کامل به زمان نیاز دارد. در هر صورت، اگر دیگر روش های درمانی با استفاده از کرم ها و لوسیون ها به اندازه کافی موثر نبوده اند، این روش درمانی جهت یکدست سازی پوست صورت بهتر است به صورت جدی در نظر گرفته شود.

 • لایه برداری شیمیایی پوست با استفاده از یک محلول شیمیایی جهت از میان بردن لایه های بیرونی پوست انجام می شود در حالی که لایه های جوان و زیرین پوست دست نخورده باقی می مانند.
 • "میکرودرم ابریژن" همان اثربخشی را خواهد داشت با این تفاوت که لایه برداری پوست با استفاده از برس سیمی با حرکات چرخشی انجام می شود. 
بخش سوم: مراقبت از پوست
1
همیشه از پوست صورت در مقابل خورشید مراقبت کنید.

اشعه ی فرابنفش نور خورشید، سلول های حاوی تولید کننده رنگدانه را تحریک می کند که می تواند شرایط ظاهری آثار آکنه را وخیمتر کند. اگر در معرض نور خورشید قرار دارید حتما برای مراقبت از پوست از کرم ضد آفتاب (با SPF 30 یا بالاتر) استفاده کنید.  همچنین از کلاه لبه دار استفاده کنید و تا جای امکان در سایه بمانید.

2
از محصولات مراقبت پوست ملایم استفاده کنید.

در بسیاری از مواقع افراد چنان از درمان سریع لکه های پوستی کلافه شده اند که با امتحان کردن محصولات و روش های متعدد درمانی پوست را هرچه بیشتر تحریک کرده و وضعیت ظاهری را از آنچه که هست بدتر می کنند. به وضعیت پوستی خود گوش دهید، اگر به طرز ناخوشایندی به یک محصول واکنش نشان می دهد می بایست بلافاصله استفاده از آن محصول را متوقف کنید. از محصولاتی با ویژگی های ملایمتر جهت پاک کردن پوست از جمله مرطوب کننده، پاک کننده آرایش و دیگر تمیز کننده های پوستی استفاده کنید که به جای ملتهب تر کردن پوست حالت تسکینی داسته باشند.

 • هنگام شستن صورت از آب خیلی داغ استفاده نکنید. آب داغ پوست صورت را خشک می کند.
 • همچنین از لیف شستشو و پارچه زبر در برخورد با صورت استفاده نکنید زیرا باعث تحریک و التهاب پوست می شوند.
3
به طور منظم پوست را لایه بردای کنید.

لایه برداری به از میان رفتن پوست مرده و پدیدار شدن پوست نرم و شاداب زیرین کمک می کند. از آنجایی که آثار آگنه تنها بر روی لایه های بیرونی پوست قرار دارند، لایه برداری ملایم پوست بیرونی به محو شدن آثار جوش و لکه ها کمک می کند. می توانید از بسته های شستشو و لایه برداری پوست صورت موجود در بازار استفاده کنید؛ اما مطمئن شوید که از نمونه های مخصوص برای پوست های حساس استفاده کنید.

 • می توانید برای لایه برداری از حرکت چرخشی یک لیف حمام بسیار لطیف روی پوست به همراه آب ولرم استفاده کنید.
 • لایه برداری پوست را هر هفته یکبار و در بیشترین مقدار حداکثر یک بار در روز انجام دهید. برای پوست های بسیار خشک این میزان را 3 تا 4 بار در هفته نگه دارید.
4
از فشردن و دست کاری جای جوش ها پرهیز کنید.

ممکن است وسوسه شوید اما به یاد داشته باشید این دستکاری تنها روند طبیعی بهبود را مختل می کند. همچنین برخورد دست با این منافذ ملتهب می تواند با انتقال باکتری های موجود روی انگشتان دست، باعث التهاب و عفونت شود. 

5
آب بیشتری بنوشید و یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید.

رعایت رژیم غذایی سالم و نوشیدن مقدار بیشتری از آب قرار نیست به بهبود و ناپدید شدن سریع آثار جوش ها کمک کند، بلکه وضعیت بدنی ایده‌آل برای داشتن بهترین عملکرد ممکن به پوست این فرصت را می دهد که خودش را درمان کند. نوشیدن آب بیشتر به خروج مواد سمی موجود در بدن کمک می کند و پوست را سالم و شاداب تر نشان می دهد.

 • 5 تا 8 لیوان آب در روز بنوشید. همچنین مصرف ویتامین A، C و E به آب رسانی بیشتر پوست کمک میکند.
 • ویتامین A در سبزیجاتی مانند بروکلی، هویج و اسفناج و ویتامین C و E در پرتقال و گوجه فرنگی یافت می شود.
 • از مصرف مواد غذایی چرب و پر نشاسته تا جای امکان پرهیز کنید زیرا این مواد غذایی هیچ کمکی به بهبود وضعیت پوست نمی کنند.
نکته ها: 
 • هرچه سریعتر درمان آثار جوش و لکه های پوست صورت را شروع کنید نتیجه موثرتر خواهد بود.

 • موثرترین روش درمانی رفع آثار جوش ها، صبر کردن است. زیرا پس از چندین ماه این جراحات با تولید کلاژن جدید پر خواهند شد. 

 • پودر زردچوبه با داشتن خواص آنتی بیوتیکی و ضد التهاب خود می تواند گزینه مناسبی برای از میان بردن آثار جوش های صورت باشد. پودر زردچوبه را با مقداری آب و آب لیمو مخلوط کنید و روی این نواحی قرار دهید. بعد از 15 دقیقه با آب سرد بشویید.