چگونه گوش درد را درمان کنیم؟

Hossein Ghahramani's picture
گردآوری و ترجمه
حسین قهرمانی

تخمین زده شده که 70 درصد کودکان تا سن سه سالگی حداقل در یکی از گوش ها دچار عفونت می شوند. همچنین بسیاری از بزرگسالان نیز از عفونت گوش و گوش‌درد رنج می برند. در حالی که گوش درد های شدید برای جلوگیری از آسیب های جدی و دائمی به سیستم شنوایی نیاز به مراقبت های سریع پزشکی دارند، درد های خفیف معمولا می توانند در خانه با پیروی از توصیه های پزشکی و روش های درمانی خانگی که برای قرن ها مورد استفاده بوده اند، درمان شوند. از روش های درمانی خانگی به عنوان جایگزینی برای درمان های پزشکی استفاده نکنید و اگردر مورد هرگونه توصیه یا روند مطرح شده نا مطمئن هستید با یک پزشک مشورت کنید.

بخش اول: پیروی از توصیه های پزشکی
1
از گرما برای آرام کردن درد گوش استفاده کنید.

گرما می تواند خیلی سریع درد را تسکین دهد:

 • کامپرس گرم را بر روی گوشی که درد می کند قرار دهید. می توانید با قراد دادن یک حوله تمیز درون آب داغ و چلاندن کامل آن یا از یک بطری آب گرم به عموان کامپرس آب گرم استفاده کنید؛ همچنین می توانید از داروخانه یک کیسه ی آب گرم برای این منظور خریداری کنید. توجه داشته باشید که نباید آنقدر داغ باشد که پوست را بسوزاند. برای هر مدت زمان که بخواهید می توانید کامپرس گرم را بر روی گوش خود قرار دهید.
 • می توانید ابتدا برای 15 دقیقه کامپرس سرد (یک کیسه یخ) در محدوده درد قرار دهید و سپس برای 15 دقیقه دیگر از کامپرس گرم استفاده کنید. این فرایند را برای 2 تا 3 بار تکرار کنید.
 • همچنین می توانید یک سشوار را در فاصله ی تقریبا 60 سانتیمتری از گوش قرار دهید و با دمیدن ملایم هوای گرم به کاهش درد کمک کنید. دمای هوای دمیده شده یا شدت آن نباید در بالاترین تنظیم قرار داشته باشد، میزان حرارت یا شدت را در میانه قرار دهید.
2
مسکن های ساده و بدون نیاز به نسخه مصرف کنید.

گزینه های مناسب "ایبوپروفن" و "استامینوفن" هستند.
توجه داشته باشید که دوز داروی مسکن مصرفی برای کودکان معمولا به وزن آنها بستگی دارد. به کودکان زیر 18 سال آسپرین ندهید. مصرف آسپرین برای کودکان در موارد نادر می تواند منجر به "سندروم ری" شود که موجب آسیب رساندن به مغز و کبد می شود.

3
برای درمان به پزشک مراجعه کنید.

در صورت بروز موارد زیر هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کنید:

 • اگر علائم درد برای بیش از 5 روز در بزگسالان ادامه یافت.
 • اگر علائم درد برای بیش از 2 روز در کودکان ادامه یافت.
 • اگر علائم درد گوش در نوزاد با سنی کمتر از 8 هفته مشاهده شد.
 • سفت شدن گردن.
 • تب کردن.

اگرچه گوش درد ها رایج هستند، اما در صورت عدم درمان می توانند به عفونت های شدیدی بدل شوند که منجر به بیماری ها و مشکلات پزشکی جدی تری خواهند شد.

 • اگر علت درد گوش باکتریایی باشد دکتر با تجویز یک دوره آنتی بیوتیک عفونت را ریشه کن می کند و با تجویز داروی مسکن به کاهش درد کمک می کند.
 • عدم درمان عفونت گوش می تواند به از دست دادن دائمی شنوایی منجر شود؛ بنابرین  در صورت تشدید یا ادامه یافتن علائم، بسیار مهم است که روش درمانی مناسب به طور کامل پیروی شود.
بخش دوم: روش های درمانی خانگی (روش های درمانی احتمالی و تائید نشده برای درمان گوش درد های خفیف)
1
پاک کردن بینی.

گوش درد ها معمولا به دلیل جمع شدن مایعی که در لوله ی "شیپور استاش" محبوس شده، ایجاد می شوند. یک لوله ی کوچک که گوش، حلق و بینی را به هم متصل می کند. با پاک کردن بینی فشار وارد شده به پرده گوش برطرف می شود.

 • مقداری آب نمک (قطره بینی مخصوص نوزادان) را در مجرای بینی کودک بچکانید و در ادامه از ساکشن بینی کودک استفاده کنید.
 • می توانید از یک ساکشن بینی کودک یا بینی پاک کن مکشی (Nose Frida) برای این منظور استفاده کنید.
2
جنباندن ملایم گوش.

گوش دردها می توانند به دلیل فشار در لوله ی شیپور استاش ایجاد شوند، که با رفع گرفتگی گوش (مشابه گرفتگی گوش به دلیل فشار هوا در سفر های هوایی) می توانند تسکین پیدا کنند. استفاده از این روش به خروج مایعات حبس شده در این کانال کمک می کند.
گوش بیرونی را در نزدیک ترین محل اتصال به سر، با انگشت اشاره و شست بگیرید و با ملایمت تا جایی که بدون احساس ناراحتی امکان دارد، بکشید و بچرخانید. همچنین می توانید تحریک خمیازه کشیدن (با انجام خمیازه ی غیرواقعی) را امتحان کنید، که می تواند تاثیر مشابهی داشته باشد در باز شدن لوله های شیپور استاش.

3
استنشاق بخار تسکین دهنده.

بخار داغ کمک می کند که مایعات درون لوله های شیپور استاش تخلیه شوند (درواقع با ایجاد آبریزش بینی)، که این موضوع فشار وارد شده به گوش درونی را برطرف می کند. افزودن داروهای خاص یا رایحه به بخار می تواند به عنوان یک عنصر جانبی سودمند، تاثیر بی حس کنندگی ملایمی برای درد گوش در بر داشته باشد.

 • با افزودن چند قطره روغن اسانس اکالیپتوس یا یک قاشق چای خوری "ویکس" یا دیگر روغن های مالشی مشابه به آب نزدیک به جوش، بخور را آماده کنید. یک حوله روی سر خود قرار دهید و بخار برخاسته از ظرف را از طریق بینی 3 بار در روز به درون بکشید تا درد گوش تسکین پیدا کنید.
 • سر یک کودک کوچک را در زیر حوله بر روی آب بسیار داغ قرار ندهید، زیرا احتمال سوختگی و حتی خفگی در آب وجود دارد. به جای آن، مقدار کمی ویکس کودک (فرموله شده مخصوص خردسالان و کودکان کم سن و سال) را بر روی سینه و پشت آنها بمالید و کودک را در کنار دوش آب خیلی گرم نگه دارید. بخار آب دوش حمام با بخار ناشی از داروی مالیده شده بر روی بدن کودک ترکیب می شود و تاثیر تسکینی خواهد داشت.
4
استفاده از روغن زیتون.

برای تسکین درد، چند قطره روغن زیتون گرم درون گوش بچکانید. روغن با تسکین التهاب گوش درونی، اتر بخش خواهد بود.

 • برای گرم کردن بطری روغن زیتون می توانید آن را برای چند دقیقه درون لیوان آب گرم قرار دهید. روغن را مستقیما درون گوش بچکانید و با یک تکه پنبه ی تمیز مجرای گوش را  - نه چندان محکم - ببندید.
 • اگر قصد دارید از این روش برای یک کودک استفاده کنید، زمانی این کار را انجام دهید که کودک خواب است و می توانید او را در سمتی قرار دهید که روغن از گوش خارج نشود. نباید تکه ی پنبه را در گوش یک کودک خردسال قرار دهید.
 • توجه داشته باشید که هیچگونه شواهد قابل بررسی برای توصیه ی این روش موجود نیست جز اینکه می تواند تاثیر شبه درمانی یا تلقینی داشته باشد.
5
استفاده از روغن سیر یا روغن گل ماهور.

سیر نشان داده شده است که دارای خواص آنتی بیوتیکی است و گمان برده می شود که یک بی حس کننده ی طبیعی باشد.

 • می توانید روغن سیر و گل ماهور را از عطاری ها یا مراکز فروش دارو های گیاهی تهیه کنید.
 • روغن را گرم کنید (با چکاندن بر روی مچ دست مطمئن شوید که داغ نباشد)، سپس با استفاده از یک قطره چکان، 2 بار در روز چند قطره روغن درون گوش بریزید.
 • بار دیگر توجه داشته باشید که هیچگونه شواهد قابل بررسی این روش را تایید نمی کند.
6
استفاده از روغن اسطوخدوس.

اگرچه نباید روغن اسطوخدوس را مستقیما درون گوش ریخت، اما می توان با استفاده از آن بخش بیرونی گوش را ماساژ داد. گمان می رود که این روش گردش خون را در این ناحیه افزایش می دهد و در نتیجه به تخلیه ی بهتر گوش درونی کمک کند. همچنین رایحه آن به تنهایی می تواند آرام بخش باشد.

 • چند قطره روغن اسطوخدوس را درون مقداری روغن حامل (مانند روغن زیتون یا روغن نارگیل) میکس کنید و سپس در صورت نیاز در طول روز بر روی بخش بیرونی گوش با ملایمت ماساژ دهید.
 • دیگر روغن های عصاره ای که گمان می رود می توانند برای بهبود گردش خون و درد سودمند باشند، شامل اوکالیپتوس، رزماری، آویشن، بابونه، چای سبز و پونه کوهی می شوند.
 • این روش تنها بر شواهد برگرفته از روایت های مردمی استوار است و هیچ مطالعاتی فواید پزشکی روغن های عصاره ای را تایید نمی کنند.
بخش سوم: جلوگیری از گوش درد
1
دوری کردن از ویروس سرما خوردگی.

یکی از رایج ترین دلایل گوش درد، سرماخوردگی است و از آنجایی که هیچ درمانی برای ویروس سرماخوردگی وجود ندارد، شما می توانید از گام های پیشگیرانه ای پیروی کنید تا به کل از ابتلا به آن در امان باشید.

 • دست های خود را به طور مرتب بشویید، مخصوصا بعد از بودن در اماکن عمومی و پیش از غذا خوردن. اگر روشویی و امکان شستن دست ها وجود ندارد، می بایست از ضدعفونی کننده های دست که حاوی الکل هستند استفاده کنید. ویروس سرماخوردگی متاسفانه بسیار مقاوم است و می تواند برای ساعت ها روی سطوح زنده بماند و به همین جهت تنها با رفتن به مکان های عمومی مانند سوپر مارکت یا کتابخانه حتی اگر فرد بیماری را در نزدیکی مشاهده نکنید این امکان وجود دارد که به سرماخوردگی مبتلا شوید.
 • به طور منظم ورزش کنید. افرادی که ورزش می کنند واکنش های ایمنی سالمتری دارندو از همین رو بدن آنها این توانایی را دارد که تا بهتر با عفونت ها مبارزه کند و در مقابل ویروس سرماخوردگی مقاوم تر باشد.
 • یک رژیم غذایی حاوی ویتامین بالا داشته باشید. غذاهایی سرشار از مواد مقوی و مغذی شامل پروتئین، سبزیجات و میوه مصرف کنید. فیتوکمیکال های موجود در مواد غذایی گیاهی مانند خانواده ی فلفل ها، پرتقال ها و سبزیجات با برگ های تیره در واقع به بدن در جذب ویتامین ها کمک می کنند. بنابرین برای تقویت سیتم ایمنی مصرف مواد غذایی طبیعی ضروری است.
2
آزمایش جهت تشخیص آلرژی های احتمالی.

واکنش های آلرژیک و حاصل از مواد حساسیت زا می توانند موجب خارش در گوش و گوش درد شوند. وسعت دامنه این موضوع می تواند از آلرژی های مرتبط با عوامل محیطی و مواد غذایی ناشی شود.

 • برای آزمایش آلرژی یا حساسیت های احتمالی به پزشک مراجعه کنید. این آزمایش می تواند شامل آزمایش خون یا آزمایش خراش پوستی باشد. این آزمایش به به شما اطلاعاتی می دهد در مورد اینکه چه نوع حساسیتی می تواند موجب ایجاد التهاب گوش شما باشد، مانند محصولات لبنی یا حیوانات خانگی.   
3
پیشگیری از عفونت های گوش در کودکان.

عفونت گوش در کودک رایج است اما می توان با استفاده از استراتژی های مشخص تغذیه ای از آن جلوگیری کرد یا آن را کاهش داد.

 • به کودک خود واکسن بزنید. بخشی از دوره های زمانبندی شده ی واکسیناسیون برای  پیشگیری از یکی از عوامل رایج عفونت زا و مرتبط  با عفونت گوش است.
 • سعی کنید کودک حداقل در 12 ماه اول زندگی از شیر مادر تغذیه کند. شیر مادر دارای آنتی بادی یا پادتن هایی است که نشان داده شده است، عفونت گوش را کاهش می دهد. از همین رو کودکی که از شیر مادر تغذیه می کند در مقایسه با کودکی که با شیر خشک تغذیه شده است کمتر دچار گوش‌درد می شود.
 • اگر برای تغذیه ی کودک از شیشه شیر استفاده می کنید، توجه داشته باشید که هنگام تغذیه، کودک را در زاویه ی 45 درجه نگه داشته  باشید و هیچگاه به کودک در حالی که به پشت روی سطح صاف و تخت دراز کشیده غذا ندهید. رعایت نکردن این موضوع باعث می شود که مایع در گوش داخلی جمع و باعث گوش درد شود. برای جلوگیری از عفونت های مرتبط با تغذیه از طریق شیشه شیر، تلاش کنید که در بین 9 ماهگی تا 12 ماهگی کودک را از شیشه شیر جدا و به تغذیه از طریق  لیوان مخصوص نوزاد عادت دهید.
نکته ها: 
 • توجه داشته باشید که وارد کردن هرگونه شیء خارجی درون گوش می تواند موجب آسیب های جدی از جمله بدتر شدن عفونت یا حتی از دست دادن شنوایی (موقت یا دائمی) شود.

 • هنگام دوش گرفتن و استحمام مجرای گوش را با یک تکه پنبه ببندید.

 • هنگام بخور گرفتن، کاسه یا ظرف حاوی آب داغ را درون سینک بگذارید تا از ریختن آب داغ و سوختن احتمالی بدن جلوگیری کنید.

 • اگر احتمال می دهید که شاید پرده کوش پاره شده باشد از ریختن هرگونه مایع به درون گوش پرهیز کنید.

 • هیچگاه گوش پاک کن های سر پنبه ای موجود را درون گوش فرو نکنید زیرا می تواند باعث آسیب و سوراخ شدن پرده ی گوش شود.

 • عدم استفاده از مواد غذایی حساسیت زای رایج را در نظر داشته باشید: گندم، محصولات لبنی، ذرت، انواع پرتقال، کره ی بادام زمینی، مغز دانه های خوراکی (آجیل) و تمام کربوهیدرات های ساده  مانند شکر، میوه یا آبمیوه.

منابع

دیدگاه

0

دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه خود، وارد سایت شوید یا ثبت نام کنید